24
Sep
2010

A naibii limbă de mess..

VN:F [1.9.22_1171]
Dă o notă
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)

După articolul anterior,am văzut că mulţi sunt de acord cu mine,şi vă mulţumesc pentru asta şi pentru comentariile lăsate la acel articol.Pentru că,observ,am susţinerea voastră,voi începe condamnarea “limbii messenger” şi a persoanelor ce o utilizează.

Cred că majoritatea ce utilizează această “limbă” mă vor înjura când voi face mişto de ei,dar nu-mi pasă! >:) .. Ideea stă în felul următor: Limbajul folosit de mulţi pe messenger,în special de fete,a ajuns să nu poată fi înţeles :| Abrevierile şi tot felul de tâmpenii induc în eroare persoana căreia îi este adresat mesajul,şi o poate face să înţeleagă cu totul altceva.

De exemplu,acum câteva zile vorbeam cu o fată pe mess,şi avea un limbaj de să mor de-am înţeles ceva :| :-t Un scurt dialog dintre mine şi dânsa ar fi:

Ea: cf
Ea: :*
Eu: Ha?/:)
Ea: c nu int? team int cf :P
Eu: Nu înţeleg ce zici,aşa că o iau după cum cred eu;))
Eu: Cred că m-ai întrebat ce fac,chit că nu văd niciun semn de întrebare :)) :))
Eu: Fac bine,tu?
Ea: eiii :-j
Ea: bn shi yo
Eu: Mă bucur. Ce faci cu manualul ăla?
Ea: nush.. vb cu ala ;))
Eu: Aha :-?

Atât de antipatice îmi sunt exprimările de acest gen ~X( Unu la mână, “cf” se poate înţelege “Ce fac” sau “Ce faci” :-? Plus că e aşa de analfabetă încât de semnul întrebării dânsa n-a auzit :)) Şi se poate supăra pe mine pentru cuvântul adresat ei mai devreme,dar chiar e analfabetă băi!:-t Şi leneşă răăăăău! :-t .. Îţi e lene să scrii două litere mă? În loc de “Ce” scrii “c”? :)) :)) Băi dă-o-n mama ei de treabă :)) :| .. “int” ? Pentru mine,informatician ce sunt, “int” înseamnă “numere întregi” ,ce se foloseşte în C++ , când specifici ce fel sunt numerele cu care lucrezi. Şi “int” poate înseamna încă o groază de alte chestii. :)) Să zicem că tu ai vrut să spui “ce nu ai înţeles?” ,da? Ok. La tine “int” = “înţeleg” ..Bineee… Dar nu e bine! :-t De ce? “Team int cf” :)) :)) .. Traducerea ar fi cam “Te-am înţeles ce faci” :)) :)) Că la tine “int” înseamnă “înţeles” nu “întrebare” :)) :)) Foloseşti o abreviere pentru mai multe cuvinte,şi te miri că nu înţeleg nimic din ce zici? :)) :)) .. “vb cu ala” … Ştii,scuză-mă că iar te jignesc,dar tu nu ai făcut româna deloc? :)) vb e prescurtarea de la verb din câte îmi amintesc :-? .. Dar hai să zicem că vine şi de la “a vorbi” :-? .. “vb cu ala” poate avea de-a înţelesuri :)) :)) .. Gen “Vorbeşte cu ăla”, “Vorbesc cu ăla” , “Vorbim cu ăla” şi tot aşa :)) :)) :))

l-) Şi fetiţă,zi merci că nu mă iau de fiecare cuvânt pe care-l scrii pe mess :)) :)) oricum,chiar dacă aş vrea,nu aş avea timp :)) :))

Ăsta a fost un mic exemplu ;)) Dar sunt mii şi mii de cuvinte prescurtate de-an boulea ce pot avea multe înţelesuri :| Şi semnele de punctuaţie uitaţi să le puneţi,şi se poate înţelege propoziţia/fraza în mii de moduri :| .. Chiar şi o banală virgulă poate face diferenţa dintre mai multe sensuri :|

Deci să mor că de acum,care mai vorbeşte de-an boulea cu mine pe mess,de-al naibii nu îi răspund,sau fac mişto de el :)) :)) .. Nu de alta,dar eu vorbesc calumea,fără prescurtări,cu diacritice chiar,ca să înţeleagă omul exact ce îi zic..să nu stea ore să descifreze limbajul meu :)) .. Şi ce primesc în schimb? CHINEZĂ!! :-t :-t .. Hai..anumite cuvinte precum “nush” le mai accept ;)) .. Chit că nu văd de ce nu zici “nu ştiu” ,dar accept varianta aia ;))

Dacă aveţi de gând să mă înjuraţi,etc. vă rog să lăsaţi un comentariu. Voi aproba orice comentariu,dar dacă folosiţi cuvinte vulgare,ele vor fi cenzurate Automat!

De fiecare dată,aproape,când mai păţesc aşa pe mess,fi-ţi voi siguri că vă voi zice!:)) Să râdem împreună,ce naiba! :))

PS: Poate că nici eu nu vorbesc calumea uneori,şi poate că mai scriu greşit uneori,sau mă mai exprim greşit,căci nu sunt academician sau profesor de română,dar măcar nu folosesc “limba messenger” :)) :D b-)
PS 2: De acum,toate articolele legate de “limba mess” le puteţi găsi în categoria “Limba mess :-q” de la subsolul site-ului :D Să-i ciuruim,ce pana mea?!>:)

A naibii limbă de mess.., 10.0 out of 10 based on 1 rating


Trimite prin Yahoo Messenger!


27 comentarii

  1. SmAsH la 24-09-2010 ora 12:32

    Laso ma că ea vorbeşte corect =)) )))))

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
    Mergi sus
  2. DanyDeeJaay la 24-09-2010 ora 12:47

    Da,da:))

    VN:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
    Mergi sus
  3. Onutsaa la 24-09-2010 ora 13:04

    Dany… ce ai mai cu fata ? … daca ea doreste sa scrie asa ?:)) de ce o jignesti… of of ..

    Rautaciosuleeeeee :*

    :> P.s : jme jme artikol:>

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
    Mergi sus
  4. DanyDeeJaay la 24-09-2010 ora 13:06

    E problema ei că doreşte să scrie aşa,dar pe mine mă enervează că trebuie să intuiesc ce vrea să zică :))

    VN:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
    Mergi sus
  5. ŁäŘí§™ la 24-09-2010 ora 16:51

    Ba lasa fata in pace ce ai cu ea:)) asa e foarte corect cum vorbeste:))

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
    Mergi sus
  6. Gabitza la 24-09-2010 ora 18:25

    stii nu inteleg de ce ai tinut sa subiniezi “in special fetele” la inceputul articolului, pentru ca si baietii sunt la fel de analfabeti

    2. daca unui om ii e lene sa-ti explice ceva si cu toate astea o face pentru ca te molgesti de el, are toate drepturile sa foloseasca prescurtari
    3. cei care iti vor lasa comentarii pe acest blog de genul ” vai ce analfabeta, sau ai dreptate” sunt la ultimul grad de ipocritate pentru ca toti, dar toti folosim ” cf? sau nush, pt, k in loc de ca” si asa mai departe
    4. pe de alta parte ai dreptate, unii sunt chiar analfabeti sau exagereaza cu prescurtarile, dar sa fim seriosi oricine le foloseste pe cele cunoscute

    p.s. nu toata lumea stie cum sa puna diacriticile la comp, sau nu le are

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
    Mergi sus
  7. DanyDeeJaay la 24-09-2010 ora 18:39

    În primult rând,am zis în general fetele,pentru că mie fetele în vorbesc aşa,şi vreo 2-3 baieţi ;))
    Şi eu m-am luat de fata aia,care e chiar sub orice limită;))
    Plus că,eu mă refer la cei care prescurtează aproape orice cuvânt :) .Şi nu am spus să mi se scrie şi cu diacritice.Doar am specificat că eu utilizez aşa ceva;))

    VN:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
    Mergi sus
  8. alexa la 24-09-2010 ora 18:40

    smash draga, daca tot razi de ea ca vorbeste corect tu de ce nu stii ca “laso” corect se scrie : las-o? ;)

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
    Mergi sus
  9. DanyDeeJaay la 24-09-2010 ora 19:10

    Are drepate băi :-?
    Te-a prins :))

    VN:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
    Mergi sus
  10. Flacarica la 24-09-2010 ora 20:12

    Tu: “si eu chiar m-am luat de fata aia,care e chiar sub orice limita”
    Ce limita ba ca a pus “cf” pe care tu in imensa ta inteligenta chiar nu l`ai inteles si chiar deloc nu stiai la ce sens se refera #-o
    Of,of :))

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
    Mergi sus
  11. Flacarica la 24-09-2010 ora 20:18

    Sunt unii pe care si mie`mi vine sa`i injur. Majoritatea baieti :)) care scriu cu “j” in loc de “s”,in loc de “s”,etc :)) eu chiar nu pot sa`i inteleg,dar le dau pur si simplu ignor. Aia da analfabetsi
    Tu acu` ai exagerat tare dar ma rog,ma abtsin sa nu zici ca`s chiar asa rea.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
    Mergi sus
  12. Flacarica la 24-09-2010 ora 20:20

    in loc de “sh” [ca nu merge cu diacritice :-< ]

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
    Mergi sus
  13. Larri. la 24-09-2010 ora 21:39

    Bai sunt foarte de acord ! :))
    Toata lumea scrie asa prescurtat,parca e la alegerea ta sa intelegi ce vrei tu ,nu ce zice el neaparat :)) .

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
    Mergi sus
  14. angel;X la 24-09-2010 ora 22:46

    lasa ma fata:-w
    ea vb frumos nu k tn=)) !
    cik ha=)) =))

    ce nu int:-w ?
    e romanesthee`>:P =)) :”>

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
    Mergi sus
  15. DanyDeeJaay la 24-09-2010 ora 23:17

    Cu ce am exagerat?:|
    Că aia nu a auzit de semnul întrebării?:|
    Şi ce am scris eu în articol e doar un mic dialog.Dacă arăt toate convorbirile mele cu ea,o să ziceţi că nu are nici 4 clase:))

    VN:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
    Mergi sus
  16. Carmen la 24-09-2010 ora 23:46

    un singur cuvant: idioti.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
    Mergi sus
  17. Adelina ;x la 25-09-2010 ora 00:03

    Chiar mi’a placut
    tot asa Daniii :X :D

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
    Mergi sus
  18. Choco la 25-09-2010 ora 02:20

    Da , in final cineva vorbeste pentru noi . Messengerul e facut pentru vorbit , nu pentru ghicit . Recunosc nici eu nu scriu cu diacritice sau altele de genul , dar ce zice aia e chiar … codat :)) .

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
    Mergi sus
  19. Flacarica la 25-09-2010 ora 10:56

    Eu tot zic ca Danuts exagereaza. Sunt unii muuult mai analfabetsi…fetisoara asta nu e nici macar la limita,dar in fine :|

    VN:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
    Mergi sus
  20. DanyDeeJaay la 25-09-2010 ora 12:25

    Ţi-am zis,e analfabetă. Vorbesc de ceva vreme cu ea.Cum am mai zis,mai sus e un mic exemplu ;))

    VN:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
    Mergi sus
  21. Flacarica la 25-09-2010 ora 15:16

    Trebuia sa dai un exemplu mai…concret :| . Din aceasta reiese doar ca exagerezi! Doar parerea mea :D

    VN:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
    Mergi sus
  22. TweeTy la 25-09-2010 ora 15:47

    :)) )..foarte tare.:)) ).. orcum totusi..poti intelege intrebarea..adica na poate n-a avut timp..:)) ..rautaciosule..:)) )

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
    Mergi sus
  23. Dorin la 25-09-2010 ora 18:38

    Ea: es un pik aicia sa nu se supiii sorumea a nu es cu ia
    Dorin: o iei si pe moni
    Ea: n venim noi in rikla
    Dorin: pai de ce nu?
    Ea: nu vin io acolo sunt ai mei pe acolo
    Dorin: lasa ca nu te vad ai tai
    Dorin: ce iti este frica de ei
    Dorin: ai draq-ului o varsta
    Ea: ba da ca vine acolo
    Dorin: nu vine ma
    Ea: styu io sigur
    Ea: k vine
    Dorin: Nu vine ma
    Dorin: iti spun Dorin
    Ea: styu io +k miau spus
    Dorin: da crezi ca ei stau sa se uite dupa tine
    Dorin: hai hai
    Ea: si de aia nu vin asta e tot motyvu
    Ea: care nu vin io in rila
    Ea: da cum sa nu
    Dorin: esti rea si iti este frica
    Dorin: de ei
    Ea: da recunos nu vreau critya luni la munca
    Ea: am io destule pe cap
    Ea: credema i sa mai vb bla bla
    Ea: nu mai pot sa le duc
    Dorin: oky
    Dorin: cum vrei tu
    Ea: ce crezi k nu esm io in riikla d de gura lor nu vin

    Poftim Flacarica un exemplu
    Si daca vreti mai dau paste din discutii.
    Ahh sa nu uit
    “manele e viata iei”

    E doar o amica de ehnie roma :) e foarte de treaba , dar cand vine vorba de scris pur si simplu e analfabeta :)
    Nu zic ca eu scriu 100 % perfect caci oricine greseste.. dar la ea e ceva normal..
    In fine , as putea trimite multe convorbiri de pe Y!M cu diferite persoane , atat reprezentate ale sexului frumos cat si din partea compatriotilor mei masculi :D

    Frumos articol Dani , iar cand o sa intri pe Y!M am sa iti propun un alt articol , defapt mai degraba o tema de dezbatut.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
    Mergi sus
  24. DanyDeeJaay la 25-09-2010 ora 22:19

    Hmm :-?
    Ce temă de dezbătut?:-?

    VN:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
    Mergi sus
  25. Flacarica la 26-09-2010 ora 11:18

    Dorin,fetisoara aia chiar e sub orice critica. Cu astfel de “specii” nu sunt nici eu de acord…pur si simplu iti ia mai mult sa descifrezi ce scrie decat sa mai si intelegi ce vrea sa zica. :))

    VN:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
    Mergi sus
  26. Laura la 28-09-2010 ora 20:49

    la vb te contrazic, in rest, chiar nu inteleg de ce te cobori la nivelul LOR…oricum …..bafta in continuare:*

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
    Mergi sus
  27. Laura la 28-09-2010 ora 20:50

    “vb” -in ghilimele, evident,greseala mea, recunosc;

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
    Mergi sus

Welcome DanyDeeJaay